Yararlı Bilgiler

MAKİNEYE İHTİCIM VAR HANGİSİNİ ALSAM 

Makine seçimi oldukça sıkıntılı bir konudur. Çevremizde teknoloji marketlerinde, internette çeşitli marka modelde ve farklı fiyatlara makineler var. Nasıl karar vereceksiniz. Satıcı eleman şu modeli çok övdü ve her fonksiyon varmış en iyisiymiş . Veya arkadaşım şu markayı kullanıyor çok memnun bende o markayı alayım. Gibi düşünceler çok doğru değil.

Makine seçiminde nelere dikkat edilmeli?

    Tonerleri dolum yapılabiliyor mu?  veya muadil toneri varmı? Çünkü makineyi bir defa alacaksınız ama toneri sürekli alacaksınız. Bunu bilmeyen pek çok kişi makineyi alıp toner bitince toneri pahalı olduğu için kullanmamaktadır.

Toneri çiplimi? Bazı firmalar toner dolumunu önlemek amacıyla tonerlere çip koymaktadır. Genelde her toner doldurulmakla birlikte bazı tonerlerde çip değiştirmek zorunludur.  Buda modele göre değişmekle birlikte 15-75 tl arası maliyet eklemektedir.

Bilinen marka MODEL olsun. Yazıcı piyasasında HP-SAMSUNG-CANON-XEROX-BROTHER yaygındır.

Bu makineleri, tonerlerini, yedek parçalarını temin etmeniz, tamir ettirmeniz diğer markalara nazaran oldukça kolaydır.

Bu markalar zaman zaman modellerini ve üretici firmalarını değiştirmektedirler. Bu nedenle bazı dönem tavsiye edilen en iyi makine SAMSUNG iken bazı dönem HP dir. Bezende en iyi model CANON  veya BROTHER olabilir. Bu konuda güncel tavsiyeleri tonercinizden veya toner fiyatlarını takip ederek edinebilirsiniz.

Alacağım Makinenin Özellikleri neler?

Büro tarzı makinede

Renkli/renksiz  (C)

Çekim hızı (9-25)

Fotokopili/Fotokopisiz

USB , Network , wiyless , indrect baglantı  (N,W)

Faxlı/Faxsız

Önlü arkalı çekim/tek yüz çekim  (D)

Feder (Doküman besleyici)/Düz kapak  (F)

Özelliklerine göre model ve fiyatları değişir.  Bu özelliklerden ihtiyacınız olanı tercih edebilirsiniz. Genellikle makinenin  model sayısının yanındaki harfler bunu belirtir